DATEX II adatcsere
1. Fogalom magyarul: DATEX II adatcsere
2. Fogalom angolul: DATEX II data exchange
3. Meghatározás:
A DATEX II egy európai szabvány a közlekedési adatcserére és az információmegosztásra, amelyet kifejezetten a közlekedési rendszerek és a közlekedésirányítási alkalmazások számára fejlesztettek ki. Fő célja, hogy megkönnyítse a közlekedési hatóságok, szolgáltatók és különböző közlekedési rendszerek közötti interoperábilis adatcserét. A DATEX II a közlekedési adatok egységes megosztásával támogatja az intelligens közlekedési rendszerek (ITS) működését, különösen a forgalomkezelés, forgalmi információk és úthálózati események területén. Fő célja a közlekedési adatok egységesítése és az interoperabilitás biztosítása valós idejű adatcserén keresztül ország-, régió- és nyelvfüggetlen módon.
A DATEX II támogatja a valós idejű forgalmi információk szabványosított adatmodellek segítségével történő megosztását, beleértve a balesetek, útlezárások, forgalmi torlódások, időjárási viszonyok, közlekedési feltételek és más események adatait. Ez lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljanak a változó közlekedési helyzetekre.
A DATEX II szabvány elsősorban Európában terjedt el, de a nemzetközi közlekedési rendszerek számára is alapul szolgálhat, mivel globálisan alkalmazható az ITS rendszerekben. Az európai autópályakezelők, közlekedési hatóságok és forgalomirányítási központok széles körben alkalmazzák ezt a szabványt a valós idejű forgalmi adatok megosztására.
A DATEX II szabvány egy adatmodellen alapul, amely meghatározza, hogyan kell a forgalmi és közlekedési információkat strukturálni és továbbítani. Az adatmodell tartalmazza az összes szükséges elemet, például a forgalmi események (pl. balesetek), forgalmi feltételek (pl. torlódások) és úthálózati információk (pl. útlezárások) reprezentációját. A DATEX II adatcseréhez gyakran XML (Extensible Markup Language) formátumot használ, amely rugalmas és platformfüggetlen adatstruktúra. Ez lehetővé teszi az adatok könnyű megosztását különböző rendszerek között.
A DATEX II támogatja a valós idejű adatátvitelt, ami lehetővé teszi a közlekedési hatóságok és szolgáltatók számára, hogy gyorsan és pontosan megosszák az adatokat a közlekedési eseményekről és forgalmi viszonyokról.
4. Hivatkozások:
CEN EN/TS 16157-11, Intelligent transport systems — DATEX II data exchange specifications for traffic management and information — Part 11: Publication of machine interpretable traffic regulations
More information about the DATEX II specifications can be found on the DATEX II Documentation Portal https://datex2.eu/specifications/
DATEX II is the electronic language used in Europe for the exchange of traffic information and traffic data. https://napcore.eu/standards/
5. Megjegyzések:
A DATEX II egy széles körben elfogadott adatcsere-szabvány, amely a forgalmi, közlekedési és úthálózati adatok megosztására szolgál, különösen az európai intelligens közlekedési rendszerekben. Segítségével a közlekedési hatóságok, autópályakezelők és egyéb szereplők hatékonyan cserélhetnek adatokat, növelve a közlekedés hatékonyságát, biztonságát és rugalmasságát. A szabvány támogatja a valós idejű adatcserét, az interoperabilitást, és lehetővé teszi a közlekedési infrastruktúrák összehangolását a hatékonyabb közlekedési folyamatok érdekében.
6. Kulcsszavak: ITS, ITS ökoszisztéma, mobilitási adattér, XML, interoperabilitás
Tartalom
5G témakör
Általános - átfogó fogalmak témakör
Elektronikus hírközlés szabályozás - szabványosítás témakör
Elektronikus hírközlési szolgáltatás témakör
Elektronikus hírközlő hálózat témakör
Elektronikus hírközlő hálózati infrastruktúra témakör
Felhő témakör
Frekvenciagazdálkodás témakör
Infokommunikációs technikák témakör
Internet alkalmazások témakör
Internet szabályozás - szabványosítás témakör
Internet szolgáltatás témakör
Kábeltévé témakör
Következő generációs internet technológiák és szolgáltatások témakör
Média tartalom átvitel témakör
Média tartalom átviteli szolgáltatás témakör
Média-szabályozás, szabványosítás témakör
Médiaszabályozás témakör
Mesterséges intelligencia témakör
Minőségi paraméterek témakör
Műholdas helymeghatározás témakör
Okos város megoldások témakör
Online médiaplatformok témakör
Optikai hálózat témakör
Személyes adatok védelme - információ biztonság témakör
Szervezetek témakör
Vezeték nélküli kommunikáció témakör
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan tudok hozzászólást fűzni a szócikkhez?
Regisztráció után (egy név és egy valós e-mail cím kell hozzá) lehet hozzászólni.
Ki felügyeli a fogalmak helyességét?
A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület által létrehozott szerkesztőbizottság hagyja jóvá a fogalmakat.
Lehet bővíteni a fogalomtárat?
A szerkesztőség határozza meg definiálandó fogalmakat. Örömmel vesszük javaslatait a „További fogalmak” oldalon található űrlap kitöltésével.